Život se dá zažít, prožít, nebo SUS
Dotváříme studentský život
Nadšení hýbe světem
Facebook Instagram Twitter YouTube

Jak jsme poznávali Osoblažsko z pivní perspektivy

2.9.2014
Přes prázdniny rozhodně nezahálíme, ale i tak si najdeme čas na zábavu. Tentokrát jsme se vydali poznávat krásy Osoblažska, malebné krajiny rozkládající se v severozápadní části Moravskoslezského kraje v okrese Bruntál.

Sobota. Ručička hodinek ukazuje tři čtvrtě na osm ráno. Včerejší večer byl krušný, ale ani to nás neodradí od kulturního zážitku. A tak se část SUStýmu schází na Svinově, aby vyrazila vstříc novým zážitkům. Cíl je jasný, Třemešná ve Slezsku. Právě tady totiž začíná jedna ze tří úzkorozchodných tratí v České republice.

 

Lokomotiva Nástupiště Třemešná Jedeme

V Třemešné už nás čeká historická parní lokomotiva Malý štokr, která má za sebou zapřažených šest vagonů. Nechybí mezi nimi cyklovagón ani vagon pivní. A potom co si všichni zahoukáme a přiložíme do kotle, se mašinka pomalu a hlučně rozjíždí.

 

Rešica SUSačka na slámě Nádraží Slezské Rudoltice

Před sebou máme osm zastávek rozmístěných na dvaceti kilometrové trati. Liptaň, Dívčí hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Koberno, Bohušov a konečnou zastávku Osoblaha. Po cestě se kocháme nádhernou krajinou a nechybí ani výklad Davida Chovančíka, který je tady více než doma. Na konečné přesedáme na druhý parní vláček tažený známou černou lokomotivou Rešica. Ta nás zaveze zpátky po trati, do Slezských Rudoltic. Tady uděláme malou zastávku. Hned po pár krocích se zastavujeme na poli. Balíky slámy přímo vybízejí ke ztropení hloupostí. A to bychom nebyli my, kdyby jsme něco neprovedli. Někteří z nás, posilnění tekutými dobrotami z pivního vagonu, vyskakují na balíky. Následuje série fotek. A pokračuje se dál. Míříme na náměstí. Zrovna tady slaví Dožínky a tak ze všech stran slyšíme hlasitý zpěv a smích. Naše nohy nás vedou dál, do malé hospůdky, kde se na chvíli usadíme. Posilnění smažákem a pivem se pak vydáváme navštívit tamní zámek, přezdívaný Slezské Versailles. Po prohlídce se popohánění deštěm vracíme zpět na vláček. Míříme zpátky do Třemešné. Tentokrát si krásy osoblažského mikroregionu užíváme z perspektivy pivního vagonu.

 

Zámek Slezské Rudoltice Dožínky Slezské Rudoltice

V Třemešné naše parní-pivní cesta končí a přesedáme na klasický osobák. Ten nás doveze zpátky na Svinov. Tady náš výlet končí. A myslím, že mluvím za všechny účastníky zájezdu, když vám říkám, že zážitek to byl opravdu nevšední a úžasný! Osoblažsko je rozhodně místo, které musíte vidět.


Sdílejte také na     Facebook

Nejbližší akce

Nejsou naplánované žádné akce.
Zobrazit kalendář

SUS bloguje

Další články